Forum Jeden do jednego. Strona Główna
  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Galerie   Rejestracja   Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj 

"Herezja" dotycząca Visa wz.35

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Jeden do jednego. Strona Główna -> Broń palna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat

Czy uważasz, że konstruktor jest odpowiedzialny za wykorzystanie jego dzieła?
TAK
26%
 26%  [ 4 ]
NIE
73%
 73%  [ 11 ]
Wszystkich Głosów : 15

Autor Wiadomość
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Śro 14:16, 06 Kwi 2011 Temat postu: "Herezja" dotycząca Visa wz.35

Piszę ten temat będąc prod wrażeniem innej dyskusji ale dotyczącej podobnego problemu.
Jest to dyskusja niemal takiego kalibru jak ta czy Kałasznikow "pożyczył" AK od Schmeissera. Dotyczy ona zagadnienia - czy TT-30/33 jest plagiatem Browninga 1903?
Żeby wsadzić patyk w mrowisku mogę to pytanie przekształcić w "Czy Wilniewczyc i Skrzypiński popełnili plagiat w stosunku do Browninga i co więcej - Colta?"
Chronologicznie rozpatrując to mogli to zrobić. Browning znany jest jako 1903, Colt jako 1911, no a jeszcze TT-1930. Mieli więc trzy wzory, z ktorych mogli (i zapewne to robili) korzystać przygotowując swój projekt.
Komentatorzy zza oceanu nie ukrywają iż Tokariew wziął to z Browninga a tamto z Colta ale przez dokonane zmiany uzyskał produkt nowej jakości. Tak wydaje się prosta zmiana jak wykonanie przedniego łożyska lufy w taki sposób jak w TT a nie jak np. Colcie 1911 upraszczała technologię i obniżała zużycie materiału. Mały "guzik" zamiast solidnej (a więc i ciężkiej) stalowej tulei i samego łożyska z fantazyjnym półksiężycowym wycięciem.
Często padają pytania o sens oddzielnego zespołu uderzeniowego w TT-30/33. A.G. Datig w swojej książce przytacza logicznie przekonujący argument za tym, że była to zmiana bardzo korzystna. A dlaczego - w Browningu, Colcie a nawet Visie o pewności podawania nabojów do komory nabojowej lufy decyduje układ, w którym pierwsze skrzypce grają górne szczęki magazynka wykonanego z tłoczonej (góra) 1 mm grubości blachy. Narażono na uszkodzenia (zagięcia) przy upadkach czy też brutalnej eksploatacji. Wynikiem są zacięcia podawania. W przypadku TT zastosowanie 3 mm grubości frezowanych z metalu i będących nierozłączną częścią układu bocznych "wąsów" pomiędzy które wchodzą szczęki magazynka tuż przed jego zatrzaśnięciem o zaczep powoduje wymuszoną przez nie korektę geometrii tego regionu i zapewniają niezaburzone podawanie do komory.
Jeszcze inną, chwaloną cechą TT jest łatwo rozbieralny magazynek czego nie można powiedzieć ani i poprzednikach ani o następcy (Visie). Wprawdzie na upartego te magazynki też można rozebrać ale raczej w warunkach warsztatowych a nie w polu, kiedy jest to pilnie konieczne.

Niektórzy zbyt zacietrzewieni dyskutanci starają się stawiać znak równości Tokariew = ZSRR=komuna etc.
Wystarczy jednak porównać fakty. Syn chłopa ze wsi urodził się za czasów carskich (do rewolucji brakowało "tylko" 46 lat. Był samoukiem i praktycznie do wszystkiego dochodził sam ale posiadał złote ręce i analityczny i twórczy umysł. Dzięki spotkaniu w 1905 roku J. M. Browninga wizytującego Tułę (Tokariew miał wtedy 34 lata!) i pracy w zespole otoczonym przez doświadczonych rusznikarzy-konstruktorów mógł opracować, wykonać i zaproponować swój (jako jeden z kolejnych) pistolet. Jego życie i kariera to nie kariera człowieka obytego i wojażującego po świecie jak Browning czy bracia Mauser. On połowę swego życia pracował za jedną kurtyną a drugą połowę za drugą (zmarł w wieku 97 lat). Proszę również pamiętać, że jego faktyczny sukces przyszedł dopiero w 1930 roku wraz z TT. A miał wtedy już 64 lata.
Całe życie pracował by jego projekty były dobre i jeszcze lepsze niezależnie od aktualnej władzy. On był konstruktorem kochającym swoją pracę i dzieła. Jeśli Jemu coś zarzucamy to czemu nie Schmeisserowi, Waltherowi, Messerschmittowi, Porschemu czy też Fokerowi. Oni też kochali być konstruktorami. niezależnie od władzy - jak im dała warunki tak i dla niej pracowali.
Przy okazji refleksji w temacie TT pokazałem ładne porównanie trzech braci - Browninga-Colta i Tokariewa. A tu dodaję czwartego - Visa.
Czy można wykluczyć, że kąt przedni nachylenia chwytu nie został skopiowany, przyjęty od TT i Browninga a tył wraz z bezpiecznikiem chwytowym od Colta? A w długości broni to Visowi bliżej też do TT niż Browninga i Colta.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez walther38 dnia Śro 14:23, 06 Kwi 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grześ
Użytkownik Zasłużony
Użytkownik Zasłużony



Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 1619
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lublin

PostWysłany: Śro 14:34, 06 Kwi 2011 Temat postu:

tego,czy wzorowali się na jakimś innym pistolecie nigdy się już nie dowiemy, i ankieta ta nie ma najmniejszego sensu.może coś zapożyczyli, a może nie.może coś skopiowali, a może nie.niestety, na to pytanie mogliby tylko dać odpowiedź konstruktorzy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Śro 16:05, 06 Kwi 2011 Temat postu:

Ankieta ma sens szerszy i nie dotyczy tego (tylko) konkretnego tematu. Proszę przeczytać pytanie dosłownie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rysa
Rezydent



Dołączył: 03 Lis 2010
Posty: 387
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lublin

PostWysłany: Śro 19:32, 06 Kwi 2011 Temat postu:

Nie sztuka skopiowac rozwiązania z kilku pistoletów ale sztuka skleić to do kupy i jeszcze żeby działało Very Happy Z bronią jest podobnie jak z samochodami ,są pewne dobre rozwiązania które stosują wszyscy tylko "opakowanie" inaczej wygląda .Były gotowe rozwiązania i bylo zamówienie wojska które określało specyfikację jaką broń powinna spełniać ,można pewnie było opracować jakieś nowatorskie rozwiązania a przy okazji skomplikować konstrukcję że produkcja nie byłą by opłacalna .Cena wykonania jednej sztuki też pewnie nie była bez znaczenia ,więc konstruktorzy kombinowali jak mogli a ciężko jest wymyślić jakies nowe proste i skuteczne rozwiązanie .Pewnie dla tego te podobieństwa w konstrukcjach .Co do Visa to pewnie nie za bardzo to był plagiat skoro inni konstruktorzy nie dobrali im sie do skóry a na pewno browning i colt były zgłoszone w urzędach patentowych .O ile sowieci nie musieli bać jakiś roszczeń ze strony zachodu to na naszych konstruktorach suchej nitki by nie zostawiono i puszczono by ich w przysłowiowych skarpetkach .Czyli albo mieli wykupione licencje na produkcję tamtych broni lub wykorzystanie ich podzespołów albo w świetle prawa Vis został uznany za nowa konstrukcję bo nie słyszałem żeby ktoś miał jakieś roszczenia względem tego pistoletu .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Śro 19:33, 06 Kwi 2011 Temat postu:

I jeszcze jedno spostrzeżenie:

Browning 1903 był prekurskorem i TT i Colta 1911. Colt 1911 z kolei razem z Browningiem HP 35 były prekursorami Visa. Z Colta "wziął" Vis bezpiecznik chwytowy (choć prekursor był już w Browningu 1903) natomiast z HP 35 (ale patent z 1927 roku) bez łącznikowy system ryglowania lufy trochę go modyfikując przez eliminację bolca (niebieskie) wstawionego w szkielet i zmianę lokalizacji płaszczyzny ślizgowo/sterującej.

[link widoczny dla zalogowanych]

W HP jest to górna krawędź występu sterującego na dole lufy (ślizgającego się po górnej powierzchni bolca -zielone) a w Visie dolna część stopy ślizga się po dnie wycięcia w szkielecie. I w jednym i w drugim skos odryglowujący umieszczony jest tak samo (czerwone).
Z obu pistoletów (Colt i HP) Vis zaczerpnął półkoliste (nie na całym obwodzie lufy) rygle. Tokariew natomist uprościł technologie a dodatkowo poprawił pewność ryglowania zamieniając stosowane jeszcze w TT-30 podobnie niepełne rygle w proste całe pierścienie charakterystyczne dla TT-33.

Tak więc powiązania są wzajemne tych czterech modeli.
Do oryginalnych i nie występujących gdzie indziej osiągnięć Visa należą te wymienione w zastrzeżeniach patentowych - sprężyna powrotna na stałej żerdzi teleskopowej (nie wyskakuje podczas demontażu oraz wkręcane do suwadła na stałe przednie łoże lufy.

Jak znajdę chwilę czasu to zrobię szkic powiązań pomiędzy nimi wszystkimi bo jest pouczający.
[link widoczny dla zalogowanych]

======
A to co Wam przypomina?
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez walther38 dnia Śro 20:52, 06 Kwi 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mr-Bad
Użytkownik Zasłużony
Użytkownik Zasłużony



Dołączył: 25 Cze 2007
Posty: 15647
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 74 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Brzozowica

PostWysłany: Śro 21:10, 06 Kwi 2011 Temat postu:

Ciężko coś powiedzieć, nie mając w tej dziedzinie gruntownej wiedzy...
Ogólnie przychylam się się do opinii Szlachetnego Pana Rysy, że nadchodzą takie trendy
że wszyscy robią podobnie a niektórzy lepiej czyli ulepszają dany element konstrukcji.
Jak ktoś wymyślił zamek swobodny, to wszyscy dawaj kopiować ten pomysł...
Ta dyskusję równie dobrze można by porównać do sporu co było lepsze wśród ckm-ów:
Browning 1917 czy jego polski klon wz.30. Wiadomo, że Polacy skopiowali konstrukcję
amerykańską ale pewne elementy znacząco ulepszyli a może raczej przystosowali do
naszych warunków. Także nikt ich za ten czyn nie ścigał...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mr-Bad dnia Czw 10:02, 07 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Śro 22:56, 06 Kwi 2011 Temat postu:

Patrząc na oryginalny polski patent widzimy:
Zastrzeżenia patentowe
„1. Pistolet samoczynny, znamienny tem, że odryglowywanie, zatrzymywanie i zaryglowywanie lufy odbywa się zapomocą bezpośredniego współdziałania haka, znajdującego się na jej zewnętrznej powierzchni, i ześlizgów gniazda, wykonanego w chwycie pistoletu.
2. Pistolet samoczynny według zastrz. 1, znamienny tem, że powierzchnie haka lufy i ześlizgów gniazda chwytu, powodujące odryglowywanie i zaryglowywanie lufy, posiadają kształt płaszczyzn.
3. Pistolet samoczynny według zastrz. 1 ze sprężyną główną osadzoną na trzonie, znamienny tem, że główka tego trzonu jest przymocowana zapomocą przetyczki.
4. Pistolet samoczynny według zastrz: 1, znamienny tem, że jego sprężyna główna wywiera ciśnienie na zamek zapomocą pierścienia, ślizgającego się podczas działania pistoletu po trzonie sprężyny.
5. Pistolet samoczynny według zastrz. 1, znamienny tem, że przednia część lufy jest osadzona w łożysku wykonanem w kształcie pierścienia i wkręconem w przednią część zamka, który unieruchomia zamek.
6. Pistolet samoczynny według zastrz. 1, znamienny tem, że zamek jego daje się unieruchomiać dźwigniowym bezpiecznikiem w położeniu, przy którem spuszczenie kurka powoduje uderzenie tego ostatniego nie w iglicę, lecz w tylną krawędź zamka, przyczem po zwolnieniu z bezpiecznika zamek samoczynnie wraca do normalnego położenia, kurek zaś, ześlizgując się po tylnej ściance zamka, opiera się na iglicy bez spowodowania strzału.”


W aspekcie patentowym Autorzy nie zastrzegają nie swoich rozwiązań. A w patencie Browninga na HP 35 zastrzega on nie samą ideę sterowania procesem ryglowania i odryglowywania przez ścięcie w stopce a konkretne rozwiązanie – skos i wbity w szkielet kołek. W tym aspekcie nie nastąpiło literalne naruszenie patentu chociaż wzięto z niego ideę przesuwania lufy w dół na skutek współpracy dwóch elementów, w tym jednego ściętego.

Wydaje się jednak, że w myśl aktualnych norm patentowych (a mam tu trochę doświadczenia) punkty 1 i 2 nie byłoby uznane obecnie za wystarczająco nowe i „nieoczywiste” rozwiązanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 12:45, 07 Kwi 2011 Temat postu:

A to dla miłośników czytania oryginałów:
Patent J.M. Browninga na Colta 1911 i patent tegoż na HP 35


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
leonmetalowiec
Użytkownik Zasłużony
Użytkownik Zasłużony



Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 2466
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 17 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Czw 17:47, 07 Kwi 2011 Temat postu:

co do kopiowania rozwiązań ze starszych konstrukcji to zdarza się to często również dzisiaj.Najpopularniejszym obecnie zlepkiem takich rozwiązań jest przecież Glock Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lisznia
Starszy użytkownik



Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:16, 07 Kwi 2011 Temat postu:

Trudno chyba dzisiaj stworzyć pistolet,który konstrukcją czegoś by nie przypominał.
pzdr


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob 23:40, 16 Kwi 2011 Temat postu:

Dla równowagi.
Czy coś Wam to rozwiązanie z M15 (1972-1982, 1000 szt)

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 23:16, 18 Kwi 2011 Temat postu:

Tu zaś widać różnice w wykończeniu okolicy zatrzasku magazynka na na drugim różnice w ryflowaniu przycisku zatrzasku. Rowków od 6 do 10. I żadnej prawidłowości nie widać.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

A zatrzaski - wypisz wymaluj 1911-ka Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 1:41, 25 Kwi 2011 Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walther38
Wielce Zasłużony dla Forum



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 3961
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 49 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią 21:02, 06 Maj 2011 Temat postu:

Na deser
http://www.youtube.com/watch?v=Ypy7-XOmD-o
Niby lepsza jakość
http://www.youtube.com/watch?v=ucdJl6cZ1To


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez walther38 dnia Pią 21:35, 06 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mechanior
Starszy użytkownik



Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 184
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Pią 22:38, 06 Maj 2011 Temat postu:

Świetny film Panie Walther ! I piękne zakończenie związane z wujkiem walczącym w Powstaniu Warszawskim.
Miałby jednak małą uwage może ,gdyby się tak dało, to zmienić tytuł na jakiś bardziej chwytliwy Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Jeden do jednego. Strona Główna -> Broń palna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB Š 2001, 2005 phpBB Group
Theme bLock created by JR9 for stylerbb.net
Regulamin